LT1431CN8#PBF
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Cathode Current | 1 mA |
| Lead Free | Lead Free |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 years ago) |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 2 years ago) |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Output Current | 0 A |
| Max Output Voltage | 36 V |
| Max Supply Voltage | 36 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 2.5 V |
| Mount | Through Hole |
| Nominal Supply Current | 600 µA |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Pins | 8 |
| Output Current | 100 mA |
| Packaging | Bulk |
| REACH SVHC | No |
| Reference Type | Shunt |
| Reference Voltage | 36 V |
| Temperature Coefficient | 30 ppm/°C |
| Termination | Through Hole |
| Tolerance | 0.4 % |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.



