LT1236CIS8-5#PBF
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Height | 1.5 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 years ago) |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 2 years ago) |
| Max Input Voltage | 40 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Output Current | 10 mA |
| Max Output Voltage | 5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Pins | 8 |
| Output Current | 10 mA |
| Output Voltage | 5 V |
| REACH SVHC | No |
| Reference Type | Series, Shunt |
| Reference Voltage | 5 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Tolerance | 0.1 % |
| Width | 3.99 mm |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.



