LT1117CST#TRPBF
ANALOG DEVICES
RoHS Status:N/A
Stock Type:Quality-guaranteed
CoreStaff Part Number:st34277788
Date Code:2008
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Case/Package | SOT-223 |
| Dropout Voltage | 1.1 V |
| Lead Free | Lead Free |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 3 years ago) |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 3 years ago) |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Current Limit | 800 mA |
| Min Input Voltage | 2.45 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 3 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Current | 800 mA |
| Output Voltage | 13.7 V |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Positive |
| Radiation Hardening | No |
| Schedule B | 8542390000 |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 1,166
MOQ:1
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 1 - 4 | $6.298 | |
| 5 - 9 | $4.317 | |
| 10 - 29 | $3.658 | |
| 30 - 49 | $3.219 | |
| 50 - 99 | $3.131 | |
| 100 - 199 | $3.065 | |
| 200 - 299 | $3.032 | |
| 300 - | $3.021 | |



