LT1021CCN8-10#PBF
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Height | 3.3 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 years ago) |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 2 years ago) |
| Max Input Voltage | 40 V |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Output Current | 10 mA |
| Max Output Voltage | 10 V |
| Min Input Voltage | 11.5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Output Voltage | 9.995 V |
| Mount | Through Hole |
| Nominal Supply Current | 1.1 mA |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Pins | 8 |
| Output Current | 10 mA |
| Output Voltage | 10 V |
| Packaging | Rail/Tube |
| Quiescent Current | 1.7 mA |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No |
| Reference Type | Buried Zener, Fixed, Series, Shunt |
| Reference Voltage | 10 V |
| Schedule B | 8542390000, 8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000 |
| Temperature Coefficient | 20 ppm/°C |
| Tolerance | 0.05 % |
| Width | 6.48 mm |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.



