LT1004CZ-1.2#PBF
ANALOG DEVICES
RoHS Status:RoHS
Stock Type:Quality-guaranteed
CoreStaff Part Number:st67927527
Date Code:17+
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Case/Package | TO-92 |
| Cathode Current | 10 µA |
| Height | 4.57 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 years ago) |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 2 years ago) |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Output Current | 20 mA |
| Max Output Voltage | 1.235 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Output Voltage | 1.225 V |
| Mount | Through Hole |
| Nominal Supply Current | 8 µA |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Pins | 3 |
| Output Current | 10 mA |
| Output Voltage | 1.2 V |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No |
| Reference Type | Fixed, Shunt |
| Reference Voltage | 1.235 V |
| Schedule B | 8542390000, 8542390000|8542390000, 8542390000|8542390000|8542390000, 8542390000|8542390000|8542390000|8542390000 |
| Temperature Coefficient | 20 ppm/°C |
| Tolerance | 0.3 % |
| Width | 3.56 mm |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 42
MOQ:42
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 42 - 419 | $12.258 | |
| 420 - 2,099 | $12.237 | |
| 2,100 - 4,199 | $12.181 | |
| 4,200 - 20,999 | $12.153 | |
| 21,000 - 41,999 | $12.138 | |
| 42,000 - | $12.125 | |
| - | - | |
| - | - | |



