DF71242D50FPV#Z1
RENESAS
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Product Specifications
| Category | Integrated circuits/ICs Micro controllers |
| Manufacturer | RENESAS |
| Series | SuperH® SH Tiny |
| Core Processor | SH-2 |
| Core Size | 32-bit Single Core |
| Speed | 50 MHz |
| RAM Size | 8K x 8 |
| Program Memory Type | Flash |
| Program Memory Size | 64KB(64K x 8) |
| Number of I/O | 23 |
| Data Converters | A/D 8x10b |
| Peripherals | POR, PWM, WDT |
| Connectivity | SCI |
| Oscillator Type | External |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 4V ~ 5.5V |
| Operating Temperature Range | -40°C ~ 85°C(TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Device Package | 48-LQFP(10x10) |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.



