CR08AS-12ABT14#B10
RENESAS
RoHS Status:PBF
Stock Type:Quality-guaranteed
CoreStaff Part Number:st75068727
Date Code:16+
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Product Specifications
| Category | Discrete semiconductors SCRs |
| Manufacturer | RENESAS |
| SCR Type | Standard Recovery |
| Voltage - Off State | 600 V |
| Voltage - On State (Vtm) (Max) | 1.5 V |
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) | 800 mV |
| Current - Off State (Max) | 500 μA |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 800 mA |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 1.26 A |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 100 μA |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 3 mA |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 10A @ 60Hz |
| Operating Temperature Range | -40°C ~ 125°C(TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Device Package | UPAK |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 2,451
MOQ:100
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 100 - 999 | $6.62 | |
| 1,000 - 4,999 | $6.592 | |
| 5,000 - 9,999 | $6.582 | |
| 10,000 - 49,999 | $6.575 | |
| 50,000 - | $6.565 | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |



