316040-2
TE CONNECTIVITY
เอกสาร
คำอธิบายสินค้า
| Connector System | Wire-to-Wire |
| Connector Type | Socket |
| Contact Current Rating | 30 A |
| Contact Gender | Female |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Retention | With |
| Contact Style | Socket |
| Current Rating | 30 A |
| Depth | 7.7 mm |
| ELV | Compliant |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Height | 5.3 mm |
| Insulation | Non-Insulated |
| Insulation Diameter | 3.8 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 3 weeks ago) |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 3 weeks ago) |
| Max Operating Temperature | 221 °C |
| Min Operating Temperature | -67 °C |
| Mount | Cable |
| Number of Ports | 1 |
| Number of Terminals | 1 |
| Operating Supply Voltage | 630 V |
| Orientation | Straight |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No |
| Sealable | No |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | Crimp |
| Underplate Material | Nickel |
| Wire/Cable Gauge | 14 AWG |
| Wire/Cable Type | Discrete |
| Wire Gauge (Max) | 16 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 14 AWG |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
มีอยู่ในสต้อค: 35,500
MOQ:500
SPQ:1




