TEP 160-7218WIR
产品属性
| Category | 板载电源 DC DC Converters |
| Manufacturer | TRACO POWER |
| Series | TEP 160WIR |
| Type | Isolated Module |
| Voltage - Input (Max) | 160V |
| Voltage - Input (Min) | 43V |
| Voltage - Output 1 | 48V |
| Current - Output (Max) | 3.8A |
| Number of Outputs | 1 |
| Efficiency | 90% |
| Operating Temperature Range | -40°C ~ 75°C |
| Features | Remote On/Off, OTP, OVP, SCP, UVLO |
| Applications | ITE (Commercial), Railway |
| Mounting Type | Through Hole |
| Size / Dimension | 2.40"L x 2.28"W x 0.50"H(61.0mm x 57.9mm x 12.7mm) |
・Product description information is provided for convenience to provide an overview of the product.
・Please refer to the data sheet issued by the manufacturer for the relevant official information.





