- Top >
- 被动元件 >
- 开关/控制器 >
- Limit Switches >
- D2MQ-1(OMRON)
D2MQ-1
OMRON
RoHS状态:N/A
库存类别:质量保证库存
供应商排名:B-1
Management ID:st65285050
Date Code:NO INFO
文档
产品属性
| Actuator Material | Plastic |
| Ambient Temperature Range High | 70 °C |
| Contact Current Rating | 500 mA |
| Contact Material | Silver |
| Contact Plating | Silver |
| Contact Resistance | 100 mΩ |
| Current Rating | 500 mA |
| Depth | 2.7 mm |
| Differential Travel | 101.6 µm |
| Electrical Life | 10 kcycles |
| Height | 8.05 mm |
| Insulation Resistance | 100 MΩ |
| Lead Free | Lead Free |
| Life (Cycles) | 10 kcycles |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 4 years ago) |
| Max Current Rating | 500 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Voltage Rating (DC) | 30 V |
| Mechanical Life | 30 kcycles |
| Min Operating Temperature | -15 °C |
| Mount | Through Hole |
| Number of Positions | 2 |
| Operating Force | 1.18 N |
| Operating Position | 5.6896 mm |
| Orientation | Straight |
| Overtravel | 101.6 µm |
| Pretravel | 381 µm |
| Radiation Hardening | No |
| Ratings | IP40 |
| REACH SVHC | Unknown |
| Schedule B | 8536509040, 8536509040|8536509040|8536509040|8536509040|8536509040 |
| Switch Function | On-Mom |
| Termination | PC Pins |
| Throw Configuration | SPDT |
| Voltage Rating (DC) | 30 V |
| Weight | 300 mg |
| Width | 2.6 mm |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.





