- Top >
- 被动元件 >
- 开关/控制器 >
- Limit Switches >
- D4C-1601(OMRON)
D4C-1601
OMRON
RoHS状态:N/A
库存类别:质量保证库存
供应商排名:B-1
Management ID:st64105602
Date Code:2025
本公司如有多个同型号产品同时显示时,不一定只限于上述图像的产品。
需要详细资讯时,请点击上面客服洽询与我们联络。
文档
产品属性
| Current Rating | 5 A |
| Depth | 16 mm |
| Differential Travel | 203.2 µm |
| Electrical Life | 200 kcycles |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Max Voltage Rating (DC) | 30 V |
| Mechanical Life | 10 Mcycles |
| Min Operating Temperature | -10 °C |
| Mount | Chassis Mount , Panel, Screw |
| Number of Poles | 1 |
| Operating Force | 11.77 N |
| Operating Position | 15.6972 mm |
| Orientation | Straight |
| Overtravel | 2.9972 mm |
| Pretravel | 1.8034 mm |
| Ratings | Dust Tight, IP67, Waterproof |
| REACH SVHC | Unknown |
| Schedule B | 8536509055 |
| Switch Function | On-Mom |
| Termination | Cable Leads |
| Throw Configuration | 4P4T, SPDT |
| Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Voltage Rating (DC) | 30 V |
| Width | 40 mm |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.




