- Top >
- 机械零件 >
- 连接器/接口 >
- Backplane connectors >
- Contacts >
- 73656-0000(MOLEX)
产品属性
| China RoHS | Compliant |
| Color | Black |
| Connector Type | Receptacle |
| Contact Material | Copper |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Resistance | 10 mΩ |
| Country of Origin | US |
| Current Rating | 15 A |
| Data Rate | 1 Gbps |
| Depth | 11.3 mm |
| Dielectric Material | Polyethylene |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Gender | Female |
| Housing Color | Black |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Insulation Resistance | 1 GΩ |
| Introduction Date | 1997-05-01 |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 3.5 mm |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 years ago) |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 years ago) |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Max Voltage Rating (AC) | 500 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Mount | Through Hole |
| Number of Circuits | 3 |
| Number of Columns | 1 |
| Number of Positions | 3 |
| Number of Rows | 3 |
| Operating Force | 2.502 N |
| Orientation | Right Angle, Vertical |
| Packaging | Bulk |
| Pitch | 2 mm |
| Plating | Gold |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | Yes |
| Termination | Press-Fit |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
库存量: 691
MOQ:5
SPQ:1
| 购买数量 | 单价(FOB JAPAN) |
|---|---|
| 5 - 21 | $17.09 |
| 22 - 49 | $14.13 |
| 50 - 106 | $12.926 |
| 107 - 222 | $12.335 |
| 223 - 472 | $11.561 |
| 473 - | $10.694 |
| - | - |
| - | - |




