TMR 1-2422
TRACO POWER
This product cannot be sold to customers in Russia/Belarus
RoHS Status:RoHS
CoreStaff Part Number:st73252422
Product Specifications
| Category | Board Mounted Power Supply DC DC Converters |
| Manufacturer | TRACO POWER |
| Series | TMR 1 |
| Type | Isolated Module |
| Voltage - Input (Max) | 36V |
| Voltage - Input (Min) | 18V |
| Voltage - Output 1 | 12V |
| Voltage - Output 2 | -12V |
| Current - Output (Max) | 42mA, 42mA |
| Number of Outputs | 2 |
| Efficiency | 80% |
| Operating Temperature Range | -40°C ~ 85°C |
| Features | OCP, SCP |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Device Package | Module |
| Size / Dimension | 0.67"L x 0.30"W x 0.43"H(17.0mm x 7.6mm x 11.0mm) |
| Approval Agency | CB, CSA |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 1,498
MOQ:1
SPQ:10




