UUD1H151MNL1GS
NICHICON
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Capacitance | 150 µF |
| Case/Package | Radial |
| Diameter | 10 mm |
| Dielectric Material | Aluminium |
| Dissipation Factor | 0.14 % |
| Height | 10 mm |
| Height - Seated (Max) | 10.0076 mm |
| Impedance | 180 mΩ |
| Lead Free | Lead Free |
| Leakage Current | 3 µA |
| Life (Hours) | 5000 hours |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 4 years ago) |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 2 |
| Packaging | Cut Tape |
| Polarity | Polar |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No |
| Ripple Current | 670 mA |
| Ripple Current (AC) | 670 mA |
| Schedule B | 8532220020, 8532220020|8532220020|8532220020|8532220020|8532220020 |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20 % |
| Voltage Rating | 50 V |
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 6,000
MOQ:500
SPQ:500
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 500 - 1,499 | $0.335 | |
| 1,500 - 2,499 | $0.307 | |
| 2,500 - 5,999 | $0.289 | |
| 6,000 - 15,499 | $0.276 | |
| 15,500 - 39,999 | $0.271 | |
| 40,000 - | $0.229 | |
| - | - | |
| - | - | |



