UWD1H270MCL1GS
NICHICON
Documents
Product Specifications
| Capacitance | 27 µF |
| Case/Package | SMD/SMT |
| Diameter | 6.3 mm |
| Dissipation Factor | 0.12 % |
| Features | General Purpose |
| Height | 7.7 mm |
| Height - Seated (Max) | 6.2992 mm |
| Impedance | 680 mΩ |
| Lead Pitch | 2.2 mm |
| Leakage Current | 3 µA |
| Life (Hours) | 2000 hours |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 4 years ago) |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Mount | Surface Mount |
| Polarity | Polar |
| Ripple Current | 185 mA |
| Ripple Current (AC) | 185 mA |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20 % |
| Voltage | 50 V |
| Voltage Rating | 50 V |
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.




