RB060L-40TE25
ROHM

RoHS Status:RoHS
Stock Type:Quality-guaranteed
Packing Type:cut tape
CoreStaff Part Number:st49214230
Date Code:18
Documents
Product Specifications
| Average Rectified Current | 2 A |
| Current Rating | 2 A |
| Element Configuration | Single |
| Forward Current | 2 A |
| Forward Voltage | 500 mV |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Forward Surge Current (Ifsm) | 70 A |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 40 V |
| Max Reverse Leakage Current | 1 mA |
| Max Reverse Voltage (DC) | 40 V |
| Max Surge Current | 70 A |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 2 |
| Output Current | 2 A |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 70 A |
| Peak Reverse Current | 1 mA |
| Polarity | Standard |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No |
| Schedule B | 8541100080, 8541100080|8541100080, 8541100080|8541100080|8541100080, 8541100080|8541100080|8541100080|8541100080 |
| Termination | SMD/SMT |
| Voltage Rating (DC) | 40 V |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 590
MOQ:75
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 75 - 749 | $1.234 | |
| 750 - 3,749 | $1.216 | |
| 3,750 - 7,499 | $1.178 | |
| 7,500 - 37,499 | $1.171 | |
| 37,500 - 74,999 | $1.167 | |
| 75,000 - 149,999 | $1.165 | |
| 150,000 - 299,999 | $1.161 | |
| 300,000 - | $1.16 | |




