LLS1E682MELZ
NICHICON

RoHS Status:RoHS
Stock Type:Quality-guaranteed
CoreStaff Part Number:st49214015
Date Code:18
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Capacitance | 6.8 mF |
| Case/Package | Radial |
| Diameter | 22 mm |
| Dissipation Factor | 0.4 % |
| Features | General Purpose |
| Height | 30 mm |
| Height - Seated (Max) | 32.004 mm |
| Lead Diameter | 800 µm |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 10 mm |
| Leakage Current | 1.23 mA |
| Life (Hours) | 3000 hours |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 years ago) |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Mount | PCB, Through Hole |
| Number of Pins | 2 |
| Polarity | Polar |
| Radiation Hardening | No |
| Ripple Current | 2.56 A |
| Ripple Current (AC) | 2.56 A |
| Schedule B | 8532220040 |
| Termination | Snap in |
| Test Frequency | 120 Hz |
| Tolerance | 20 % |
| Voltage | 25 V |
| Voltage Rating | 25 V |
| Voltage Rating (DC) | 25 V |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 150
MOQ:19
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 19 - 189 | $4.933 | |
| 190 - 949 | $4.824 | |
| 950 - 1,899 | $4.75 | |
| 1,900 - 9,499 | $4.694 | |
| 9,500 - 18,999 | $4.667 | |
| 19,000 - 37,999 | $4.656 | |
| 38,000 - 75,999 | $4.649 | |
| 76,000 - | $4.644 | |



