LT3506EDHD#_PBF
ANALOG DEVICES
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Case/Package | DFN |
| Current - Output 1 | 1.6 A |
| Current - Output 2 | 1.6 A |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 3 years ago) |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 3 years ago) |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Input Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Outputs | 2 |
| Number of Pins | 16 |
| Output Current | 1.6 A |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 23.3 V |
| Packaging | Cut Tape |
| REACH SVHC | No |
| Schedule B | 8542390000, 8542390000|8542390000, 8542390000|8542390000|8542390000, 8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|85 |
| Switching Frequency | 650 kHz |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Output 1 | 22.5 V |
| Voltage - Output 2 | 22.5 V |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 80
MOQ:1
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 1 - 9 | $11.53 | |
| 10 - 49 | $6.946 | |
| 50 - 99 | $6.373 | |
| 100 - 499 | $5.991 | |
| 500 - 999 | $5.915 | |
| 1,000 - 1,999 | $5.858 | |
| 2,000 - 3,999 | $5.829 | |
| 4,000 - | $5.82 | |



