LT3460ESC6#PBF
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Case/Package | SC |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Input Voltage | 2.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Pins | 6 |
| Output Current | 600 mA |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 36 V |
| Switching Frequency | 1.7 MHz |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.



