LT3092ITS8#TRPBF
ANALOG DEVICES
RoHS Status:RoHS
Stock Type:Quality-guaranteed
CoreStaff Part Number:st68233628
Date Code:22+
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Accuracy | 1 % |
| Case/Package | SOT-23-8 |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 3 years ago) |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 3 years ago) |
| Max Input Voltage | 40 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Input Voltage | 1.2 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Supply Current | 300 µA |
| Output Current | 200 mA |
| Packaging | Tape and Reel |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.



