LT3081IDF#TRPBF
ANALOG DEVICES
RoHS Status:RoHS
Stock Type:Quality-guaranteed
COO:TH
CoreStaff Part Number:st64346233
Date Code:2021
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Case/Package | DFN |
| Dropout Voltage | 1.21 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 3 days ago) |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 3 days ago) |
| Max Input Voltage | 36 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Voltage | 34.5 V |
| Min Current Limit | 1.5 A |
| Min Input Voltage | 1.2 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 0 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Pins | 12 |
| Number of Regulators | 1 |
| Operating Supply Current | 1.1 mA |
| Output Current | 1.5 A |
| Output Voltage | 34.5 V |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 90 dB |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 2,216
MOQ:1
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 1 - 4 | $14.52 | |
| 5 - 9 | $9.74 | |
| 10 - 29 | $9.142 | |
| 30 - 49 | $8.744 | |
| 50 - 59 | $8.664 | |
| 60 - 99 | $8.644 | |
| 100 - 199 | $8.604 | |
| 200 - | $8.574 | |



