LT3080EST#PBF
ANALOG DEVICES
RoHS Status:RoHS
Stock Type:Quality-guaranteed
CoreStaff Part Number:st74941584
Date Code:2012
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Height | 1.7 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 days ago) |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 5 days ago) |
| Max Input Voltage | 36 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 1.1 A |
| Max Output Voltage | 36 V |
| Min Current Limit | 1.1 A |
| Min Input Voltage | 1.2 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 0 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Pins | 3 |
| Number of Regulators | 1 |
| Operating Supply Current | 300 µA |
| Output Current | 1.1 A |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage Accuracy | 1 % |
| Polarity | Positive |
| Quiescent Current | 500 µA |
| REACH SVHC | No |
| Reference Voltage | 5 mV |
| Schedule B | 8542390000, 8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000 |
| Width | 3.71 mm |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 23
MOQ:1
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 1 - 4 | $5.896 | |
| 5 - 9 | $4.033 | |
| 10 - 29 | $3.421 | |
| 30 - 49 | $3.012 | |
| 50 - 99 | $2.93 | |
| 100 - 199 | $2.869 | |
| 200 - 299 | $2.838 | |
| 300 - | $2.828 | |



