LT3028EDHC#PBF
ANALOG DEVICES
RoHS Status:RoHS
Stock Type:Quality-guaranteed
CoreStaff Part Number:st67928450
Date Code:18+
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Case/Package | DFN |
| Current - Output 1 | 500 mA |
| Current - Output 2 | 100 mA |
| Dropout Voltage | 320 mV |
| Lead Free | Lead Free |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 3 days ago) |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 3 days ago) |
| Max Input Voltage | 20 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Voltage | 20 V |
| Min Current Limit | 110 mA |
| Min Input Voltage | 1.8 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 1.22 V |
| Number of Outputs | 2 |
| Number of Pins | 16 |
| Number of Regulators | 2 |
| Operating Supply Current | 30 µA |
| Output Current | 500 mA |
| Output Voltage | 20 V |
| Polarity | Positive |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 65 dB |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No |
| Schedule B | 8542390000 |
| Voltage - Output 1 | 20 V |
| Voltage - Output 2 | 20 V |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 50
MOQ:50
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 50 - 499 | $35.809 | |
| 500 - 2,499 | $35.753 | |
| 2,500 - | $35.708 | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |



