LT1962EMS8#PBF
ANALOG DEVICES

RoHS Status:RoHS
Stock Type:Quality-guaranteed
CoreStaff Part Number:st71809405
Date Code:13
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Case/Package | MSOP |
| Dropout Voltage | 270 mV |
| Height | 970 µm |
| Lead Free | Lead Free |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 week ago) |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 week ago) |
| Max Input Voltage | 20 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 300 mA |
| Max Output Voltage | 20 V |
| Min Current Limit | 320 mA |
| Min Input Voltage | 1.8 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 1.22 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Pins | 8 |
| Number of Regulators | 1 |
| Operating Supply Current | 30 µA |
| Output Current | 300 mA |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 20 V |
| Packaging | Bulk |
| Polarity | Positive |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 65 dB |
| Quiescent Current | 30 µA |
| REACH SVHC | No |
| Reference Voltage | 1.22 V |
| Schedule B | 8542390000, 8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000 |
| Width | 3 mm |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 29
MOQ:8
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 8 - 79 | $12.295 | |
| 80 - 399 | $12.154 | |
| 400 - 799 | $11.781 | |
| 800 - 3,999 | $11.706 | |
| 4,000 - 7,999 | $11.664 | |
| 8,000 - 15,999 | $11.65 | |
| 16,000 - 31,999 | $11.622 | |
| 32,000 - | $11.608 | |



