LT1956EFE#TRPBF
ANALOG DEVICES
RoHS Status:RoHS
Stock Type:Quality-guaranteed
COO:MY
CoreStaff Part Number:st70628072
Date Code:2021
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Lead Free | Lead Free |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 years ago) |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 2 years ago) |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Input Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Pins | 16 |
| Output Current | 1.5 A |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 45 V |
| Packaging | Tape and Reel |
| Switching Frequency | 500 kHz |
| Synchronous Rectifier | No |
| Topology | Buck |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 1,139
MOQ:1
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 1 - 4 | $7.085 | |
| 5 - 9 | $5.507 | |
| 10 - 29 | $4.868 | |
| 30 - 49 | $4.443 | |
| 50 - 59 | $4.358 | |
| 60 - 99 | $4.336 | |
| 100 - 199 | $4.294 | |
| 200 - | $4.262 | |



