LT1763CS8-3#PBF
ANALOG DEVICES
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Dropout Voltage | 300 mV |
| Height | 1.498 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 4 days ago) |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 4 days ago) |
| Max Input Voltage | 20 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 500 mA |
| Min Current Limit | 520 mA |
| Min Input Voltage | 1.8 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Nominal Output Voltage | 3 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Pins | 8 |
| Number of Regulators | 1 |
| Operating Supply Current | 30 µA |
| Output Current | 500 mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 3 V |
| Polarity | Positive |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 65 dB |
| Quiescent Current | 30 µA |
| REACH SVHC | No |
| Schedule B | 8542390000, 8542390000|8542390000, 8542390000|8542390000|8542390000, 8542390000|8542390000|8542390000|8542390000 |
| Width | 3.988 mm |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 94
MOQ:1
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 1 - 9 | $9.998 | |
| 10 - 49 | $5.529 | |
| 50 - 99 | $4.97 | |
| 100 - 499 | $4.598 | |
| 500 - 999 | $4.523 | |
| 1,000 - 1,999 | $4.467 | |
| 2,000 - 3,999 | $4.439 | |
| 4,000 - | $4.43 | |



