LT1270CT#PBF
ANALOG DEVICES
RoHS Status:RoHS
Stock Type:Quality-guaranteed
CoreStaff Part Number:st67927782
Date Code:22+
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Case/Package | TO-220-5 |
| Frequency | 60 kHz |
| Height | 21.92 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 years ago) |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 2 years ago) |
| Max Duty Cycle | 95 % |
| Max Input Voltage | 30 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 100 °C |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 16 A |
| Max Output Voltage | 60 V |
| Max Supply Voltage | 30 V |
| Min Input Voltage | 3.5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 3.5 V |
| Mount | Through Hole |
| Nominal Supply Current | 7 mA |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Pins | 5 |
| Output Current | 8 A |
| Output Type | Adjustable, Fixed |
| Output Voltage | 1.244 V |
| REACH SVHC | No |
| Schedule B | 8542390000, 8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|85 |
| Switching Frequency | 60 kHz |
| Synchronous Rectifier | No |
| Topology | Boost, Buck, Flyback |
| Width | 4.572 mm |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 24
MOQ:24
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 24 - 239 | $60.974 | |
| 240 - 1,199 | $60.853 | |
| 1,200 - | $60.764 | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |



