LT1185CQ#TRPBF
ANALOG DEVICES
RoHS Status:RoHS
Stock Type:Quality-guaranteed
CoreStaff Part Number:st67927735
Date Code:22+
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Case/Package | Q |
| Dropout Voltage | 670 mV |
| Lead Free | Lead Free |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 3 years ago) |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 3 years ago) |
| Max Input Voltage | -4.2 V |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Output Voltage | -2.4 V |
| Min Input Voltage | -35 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Output Voltage | -34 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Pins | 5 |
| Number of Regulators | 1 |
| Operating Supply Current | 2.5 mA |
| Output Current | 3 A |
| Output Voltage | 25 V |
| Output Voltage Accuracy | 1 % |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Negative, Positive |
| Quiescent Current | 3.5 mA |
| Radiation Hardening | No |
| Schedule B | 8542390000, 8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|85 |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 130
MOQ:100
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 100 - 999 | $27.763 | |
| 1,000 - 4,999 | $27.735 | |
| 5,000 - | $27.707 | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |



