R7FA6M1AD3CNB#AA0
RENESAS
庫存類別:授權代理店
供應商排名:A-1
Management ID:st74203998
當本公司管有此產品的不同批次時、產品的外觀及包裝並不一定如以上圖像所示。
如欲了解詳情、請點擊上面「查詢詳情」與我們聯絡。
文件
商品說明
| ADC Channels (Resolution) | 8 x 12-bit |
| Case/Package | HWQFN |
| China RoHS | Compliant |
| Core Architecture | ARM Cortex-M4 |
| DAC Channels (Resolution) | 2 x 12-bit |
| Data Bus Width | 32 b |
| Export Control Classification Number (ECCN) Code | 3A991.a.2 |
| EEPROM Memory Size | 8 kB |
| Part Family | RA |
| Flash Memory Size | 8 kB, 512 kB |
| Frequency | 120 MHz |
| Height | 800 µm |
| Height - Seated (Max) | 800 µm |
| Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code | 8542.31.0001 |
| Interface | CAN, I2C, IrDA, QSPI, SCI, SPI, UART, USB, USBFS |
| Introduction Date | 2022-12-06 |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 month ago) |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 month ago) |
| Max Frequency | 120 MHz |
| Max Input Voltage | 3.6 V |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Max Supply Current | 87 mA |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Memory Type | FLASH |
| Min Input Voltage | 2.7 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| MSL | 3 |
| Mount | Surface Mount |
| Number of I2C Channels | 2 |
| Number of I/Os | 9 |
| Number of Interrupts | 15 |
| Number of Pins | 64 |
| Number of SPI Channels | 2 |
| Number of Terminals | 64 |
| Number of Timers/Counters | 14 |
| Number of UART Channels | 7 |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Part Group | RA6M1 |
| Peripherals | WDT |
| Pitch | 400 µm |
| RAM Size | 256 kB |
| REACH SVHC | Yes |
| Part Series | RA6 |
| Target Application | Industrial automation, AI / Edge computing |
| Terminal Pitch | 400 µm |
| Width | 8 mm |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.



