53885-0408
MOLEX
RoHS狀況:RoHS
庫存類別:質量保證
供應商排名:B-1
Management ID:st73538175
Date Code:22/23+
文件
商品說明
| China RoHS | Compliant |
| Connector Type | Plug |
| Contact Material | Gold, Nickel |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Resistance | 40 mΩ |
| Country of Origin | JP |
| Current Rating | 1 A |
| Depth | 2.92 mm |
| ELV | Compliant |
| Gender | Male |
| Glow Wire Compliant | Non-compliant |
| Halogen Free | Low Halogen |
| Height | 1.93 mm |
| Housing Color | Black |
| Housing Material | Polymer |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 500 µm |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 4 years ago) |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 4 years ago) |
| Mated Stacking Heights | 2.5 mm |
| Material | Brass |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Max Voltage Rating (AC) | 50 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Circuits | 8 |
| Number of Contacts | 40 |
| Number of Pins | 40 |
| Number of Positions | 40 |
| Number of Rows | 2 |
| Orientation | Right Angle, Vertical |
| Pitch | 500 µm |
| Plating | Gold |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | Yes |
| Row Spacing | 2.5 mm |
| Schedule B | 8536694040, 8536694040|8536694040|8536694040|8536694040|8536694040 |
| Stack Height | 2.5 mm |
| Termination | Solder |
| Voltage Rating | 50 V |
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
庫存量: 1,526
MOQ:100
SPQ:1
| 購買數量 | 單價(FOB JAPAN) |
|---|---|
| 100 - 999 | $6.413 |
| 1,000 - 4,999 | $6.385 |
| 5,000 - 9,999 | $6.375 |
| 10,000 - 49,999 | $6.368 |
| 50,000 - | $6.358 |
| - | - |
| - | - |
| - | - |




