3-640440-2
TE CONNECTIVITY

RoHS狀況:RoHS
庫存類別:質量保證
供應商排名:B-1
Management ID:st67877540
Date Code:21
文件
商品說明
| Approvals | CSA |
| Circuit Application | Signal |
| Color | Red |
| Connector System | Wire-to-Board |
| Connector Type | Connector, Receptacle, Socket |
| Contact Current Rating | 5 A |
| Contact Gender | Female |
| Contact Material | CuSn |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Resistance | 6 mΩ |
| Contact Retention | With |
| Current Rating | 5 A |
| Depth | 6.99 mm |
| Fastening Type | Ramp |
| Flammability Rating | UL94 V-2 |
| Gender | Female |
| Height | 6.99 mm |
| Housing Color | Red, White |
| Housing Material | Nylon |
| Insulation Diameter | 1.52 mm |
| Insulation Material | Thermoplastic |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 2.54 mm |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 day ago) |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 day ago) |
| Mating Alignment | Without |
| Mating Retention | With |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Max Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Mount | Cable , Free Hanging |
| Number of Contacts | 2 |
| Number of Pins | 2 |
| Number of Positions | 2 |
| Number of Rows | 1 |
| Operating Supply Voltage | 250 V |
| Orientation | Right Angle |
| Packaging | Bulk |
| Pitch | 2.54 mm |
| Plating Thickness | 2.03 µm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No |
| Sealable | No |
| Shielding | No |
| Shrouded | No |
| Termination | IDC, IDT |
| Underplate Material | Nickel |
| Voltage Rating | 250 V |
| Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Width | 6.985 mm |
| Wire/Cable Gauge | 22 AWG |
| Wire/Cable Type | Discrete |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
庫存量: 42
MOQ:42
SPQ:1
| 購買數量 | 單價(FOB JAPAN) |
|---|---|
| 42 - 419 | $2.205 |
| 420 - 2,099 | $2.183 |
| 2,100 - 4,199 | $2.127 |
| 4,200 - 20,999 | $2.099 |
| 21,000 - 41,999 | $2.09 |
| 42,000 - 83,999 | $2.084 |
| 84,000 - 167,999 | $2.082 |
| 168,000 - | $2.074 |




